Město Luže podporuje zaměstnanost sociálně vyloučených osob na území města
Město Luže podporuje zaměstnanost sociálně vyloučených osob na území města
Realizátor projektu: Město Luže
Název projektu: Město Luže podporuje zaměstnanost sociálně vyloučených osob na území města
Registrační číslo projektu: CZ.03.2.65/0.0/0.0/16_047/0014044
Realizace projektu: 1.7.2019 – 30.6.2022
Rozpočet projektu: 2 549 325 Kč
Projekt řeší problém nezaměstnanosti obyvatel města Luže v Pardubickém kraji vytvořením dvou nových pracovních míst v rámci městského úřadu pro osoby, které mají ztížené podmínky na otevřeném trhu práce vzhledem k věku a rodinné situaci. Projekt podpoří dvě osoby, které mají zájem a všechny předpoklady pro práci na Městském úřadě Luže. Podpořeným osobám bude vytvořeno chápající pracovní zázemí s odbornou pracovní a psychosociální podporou.
Projekt reaguje na situaci na trhu práce ve městě Luže a příslušných místních částech města na území MAS SKCH, kdy na základě zkušeností samosprávy a z pravidelných konzultací s Úřadem práce ve Skutči vyplývá, že se ve městě nachází řada nezaměstnaných osob, které mají z důvodu nízkého vzdělání nebo rodinné situace menší šanci uspět na trhu práce. Tyto osoby nejsou pro místní zaměstnavatele atraktivní, neosvojují si pracovní návyky nebo je postupně ztrácejí a následkem častých neúspěchů při hledání pracovního uplatnění se snižuje jejich sebevědomí a motivace k práci. Limitujícím hlediskem je především nesoulad nabízených pracovních míst s potřebami osob, které mají sice motivaci pracovat, ale nemohou splnit požadavky zaměstnavatelů na plný pracovní úvazek nebo pracovní docházku, a to právě z důvodu jejich životní situace. Takové osoby se často na vedení města obracejí s žádostí o pomoc, ale s ohledem na výše uvedené charakteristické rysy osob z CS je problém najít v regionu zaměstnavatele ochotného zaměstnat tyto osoby. Město Luže se proto rozhodlo vytvořit dvě pracovní místa pro osoby, které mají ztížené podmínky na trhu práce. Počet pracovních míst volí na základě svých personálních kapacit a s ohledem na konkrétní osoby, které se na úřad v současné době obrátili s prosbou o podporu v zajištění pracovního místa.
Vedení města zvážilo situaci a v pohovorech v přípravné fázi projektu zjišťovalo nutnou motivaci a pracovní kompetence těchto osob. Výsledkem jsou dvě pracovní místa s podporou mentora a psychosociální podporou.
Žadatel se opírá také o analytickou část Strategie komunitně vedeného místního rozvoje MAS SKCH, z.s. na roky 2014-2020, která uvádí, že v území dochází k nárůstu počtu nezaměstnaných, především z řad rodičů na rodičovské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaných, osob ženského pohlaví a osob s nižším vzděláním. V dokumentu je též uvedeno, že problematika nezaměstnanosti je v území dokonce pociťována jako nejpalčivější problém.