cz

Luže

Přírodou se 14. sv. pomocníky

Cestička lásky

Naučná stezka v okolí Luže s novým nápaditým mobiliářem

Podzimní přírodou se 14. sv. pomocníky

Navštivte krásné okolí města Luže, kde postupně vzniká nová naučná stezka Krajem Slavatů. Bude ji tvořit komplex 4 místních vycházkových okruhů a jeden městský okruh.

V měsíci září 2021 došlo k realizaci prvního místního vycházkového okruhu pod názvem

Přírodou se čtrnácti svatými pomocníky.

Místní vycházkový okruh v délce asi 7,5 km je určen pro pěší turisty, rodiny s dětmi, příp. pro rekreační běžce. Začíná u rozcestníku pod hradem Košumberkem a provede vás po červené turistické trase kolem Paletínské kaple, která byla zasvěcena Čtrnácti svatým pomocníkům, ochráncům před nemocí a epidemií moru, a stala se inspirací pro název okruhu (14 pomocníků je v dnešní koronavirové době opět aktuální). Okruh dále pokračuje do lesa „Cestičkou lásky“, kde si můžete odpočinout na lavičkách ve stínu buků a borovic, určitě nepřehlédnete lavičku ve tvaru srdce, kde se můžete i se svým milým vyfotit.

„Nechceš-li mít z nohou trosky, choď v přírodě hodně bosky,“ vybízí infopanel pro bosou stezku, kde si můžete promasírovat svá chodidla na zcela přírodním různorodém povrchu v délce 1 km a vnímat blahodárný účinek bosé chůze na celé tělo. Přes obec Bílý Kůň se napojíte na modrou turistickou trasu k Žižkovu stolu a cestou pod strání Klapalkou dojdete až k židovskému hřbitovu u Luže, kde můžete v tichu posedět na nových dubových lavičkách a kochat se přírodou i krásným výhledem na město Luži. Odtud se vrátíte zpět ke hradu Košumberku. Na celém okruhu je ukryto 14 kešek, které vás seznámí s jednotlivými světci, jejich životem a atributy a osvěží cestu plněním zadaných úkolů.

Více na mesto-luze/naucne-stezky/.

Mgr. Marie Doležalová - koordinátorka naučné stezky